Instant kafe i mešavine

(tekst objavljen u Progressive magazinu br. 58, mart 2009)

 

Srspko tržište instant kafe iz godine u godinu beleži rast. Ključni kanal za njenu prodaju su supermarketi. Proizvođači poručuju trgovcima da je neophodno da unaprede saradnju u interesu razvoja cele kategorije.

 

Prvi Progressive doručak, održan 24. februara u Costa Coffee kafeteriji na Terazijama u Beogradu, okupio je na jednom mestu proizvođače instant kafe koji su predstavili svoje brendove, razgovarali o trendovima, svojim očekivanjima, problemima na koje nailaze u poslovanju i idejama da se oni prevaziđu. Učestvovali su i predstavnici istraživačkih agencija koji su približili prisutnima rezultate svojih istraživanja i njihovu metodologiju.

Odnos tradicionalne i instant kafe u regionu
Progressive doručak je počeo izlaganjem Jelene Stojadinović, Account Executivea istraživačke agencije MEMRB. Stojadinović je objasnila da se podaci ove agencije prikupljaju na bazi popisa objekata koji se nalaze u panelu. Podaci koji se popisuju ručno se kombinuju sa skeniranim podacima o prodaji koje MEMRB dobija od velikih trgovinskih lanaca sa kojima ima ugovore o saradnji. Nakon kratkog pojašnjenja metodologije, predstavnica MEMRB-a je prešla na samo istraživanje rekavši da je kada govorimo o tržištu kafe u celini primetno da u svim zemljama u regionu – u Srbiji, Crnoj, Gori, Bosni, Makedoniji i Rumuniji ono u poslednje tri godine raste u totalu. Jedini izuzetak su Hrvatska i Mađarska gde tržište ili ostaje na istom nivou ili beleži neznatan pad. Odnos dva osnovna segmenta – mlevene kafe i kafe u zrnu i instant kafe je prilično sličan u većini zemalja. Segment tradicionalne kafe dominira u svim zemljama. Učešće instant kafe je, po rečima Jelene Stojadinović, najveće u Rumuniji i Mađarskoj gde iznosi oko 30 odsto, a najmanje u Crnoj Gori, gde iznosi oko dva procenta. U Srbiji, Bosni i Makedoniji količinsko učešće instant segmenta je oko šest odsto. Stojadinović je istakla da je najveći rast segmenta instant kafe, u poređenju sa ostalim zemljama u regionu, prisutan u Srbiji. Sa 3,9 odsto količinskog učešća u oktobru i novembru pretprošle godine ostvaren je rast na 6,3 procenta u oktobru i novembru 2008. Vrednosno učešće je takođe poraslo sa 10 na 13,1 odsto. Predstavnica MEMRB-a je objasnila da u
okviru instant kafe izdvajaju dva segmenta – regularnu instant kafu i mešavine, gde se ubrajaju kapućina, ledena kafa, mešavine 3u1, 2u1 i slični proizvodi. Mešavine u svim navedenim zemljama imaju dominantno učešće u segmentu instant kafe, a konkretno u Srbiji, u poslednjoj godini beleže neznatan rast. Ako se poredi učešće mešavina u poslednje tri godine (2006, 2007, 2008), rast mešavina je taj koji doprinosi ukupnom rastu segmenta instant kafe. Postoji jedan izuzetak kada govorimo o odnosu mešavina i regularne instant kafe. U pitanju je Crna Gora u kojoj je učešće ova dva podsegmenta približno isto, sa blagom prednošću regularne instant kafe. Jelena Stojadinović je završila svoje izlaganje podatkom da su za prodaju instant kafe najznačajniji veći objekti, supermarketi i velike bakalnice.

Supermarketi ključni za prodaju instant kafe
Aleksandar Sinđelić, direktor panela domaćinstava u agenciji GfK nastavio je priču o trendovima i tržištu, ali koristeći drugačije izvore. Objasnio je da panel domaćinstava pomoću koga GfK dobija svoje podatke čini uzorak od 1.500 domaćinstava koja kontinuirano vode specifičan dnevnik potrošnje u koji nakon svake kupovine upisuju šta su od proizvoda kupili – u fokusu je isključivo potrošnja u domaćinstvu. Podaci agencije GfK za period januar – septembar 2008. potvrđuju da su supermarketi, odnosno veliki objekti, najvažniji kanal za prodaju instant kafe i mešavina. Više od trećine ukupne prodaje instant kafe, odnosno 34 odsto, obavi se u supermarketima. Sinđelić je rekao da je moguće da tradicionalne radnje imaju manje učešće i značaj zbog toga što je sama kategorija takva da zahteva moderniji pristup, odnosno modernije kanale prodaje, što se donekle vidi i po broju kupaca koji je svaki kanal uspeo da privuče. Od svih kupaca instant kafe više od 50 odsto je bar jednom kupilo ovaj proizvod u supermarketu. Hipermarketi drže 14 do 15 odsto ukupnih kupaca instant kafe, pri čemu, po Sinđelićevim rečima, treba imati na umu da je taj kanal još uvek u razvoju. Ako se govori o količini po jednoj kupovini, dominantan je cash&carry format. Direktor panela domaćinstava u GfK je istakao da taj kanal treba da se pokrije zbog ‘heavy buyera’ koji u njemu dosta kupuju instant kafu, verovatno jer im tu odgovara cena. Ako se govori o broju kupaca instant kafe, vidi se da mešavine privlače najveći broj kupaca. Od svih kupaca instant kafe skoro dve trećine (63 odsto) je bar jednom kupilo mešavinu, što pokazuje da ovaj segment ‘vuče’ čitavo tržište instant kafe. Regularna instant kafa je privukla oko 54 odsto kupaca, dok su druga dva segmenta – kapućino i ice coffee još u povoju. Po podacima GfK, Droga Kolinska, Kraft, Maspex i Nestlé zauzimaju 90 odsto ukupnog tržišta instant kafe. Na nivou brenda, najviše se istakao Nescafé, koji je privukao najveći broj kupaca – 77 odsto kupaca instant kafe je bar jednom kupilo ovaj brend, koji ima najveću lojalnost. Naime, kupac Nescaféa 67 odsto svojih potreba za instant kafom zadovoljava Nescaféom. Sledi Jacobs koji ima nešto manju bazu kupaca. Kupci Jacobsa, Grand Pleasurea i La Feste, češće isprobavaju i druge brendove.

Najčešće konzumirani 3u1 miksevi
Jelena Vukić, Assistant Marketing Manager objasnila je da metodologija istraživanja agencije Synovate podrazumeva ilustrativni prikaz brendova u okviru određenih kategorija. Koristi se CATI metodologija (Computer Assisted Telephone Interview), a uzorak obuhvata 600 ispitanika starosti 18-60 godina koji su u svom domaćinstvu zaduženi za kupovinu. Ispitanicima se postavljaju pitanja koji su njihovi omiljeni brendovi, koji su to najčešće korišćeni brendovi, u kojim varijantama, na koji način ih koriste i slično. Jelena Vukić je potvrdila komentar jednog od prisutnih proizvođača da na našem tržištu dolazi do poistovećivanja pojma instant kafa sa pojmom nes kafa, objasnivši da je razlog činjenica da je Nescafé brend koji je prvi osvojio svetsko tržište još 1938. godine. Po podacima do kojih je Synovate došao u decembru 2008. godine, 58 odsto stanovništva pije instant kafu i mešavine. Kada je u pitanju penetracija, najčešće konzumirana varijanta su 3u1 mešavine, koje konzumira 32 odsto stanovništva, više od polovine čak jednom ili više puta dnevno. Na drugom mestu je čista instant kafa koju konzumira 25 odsto stanovništva, a na trećem mestu su, sa po 15 odsto, zastupljeni 2u1 miksevi i kapućino. Ledena kafa je zastupljena sa pet odsto, pri čemu treba imati u vidu da je istraživanje rađeno u decembru, a pretpostavlja se da spontana poznatost i potrošnja ove vrste kafe rastu u letnjem periodu. Po rečima Jelene Vukić, u Srbiji 42 odsto ljudi spada u grupu onih koji ne piju instant kafu, pri čemu 25 odsto ispitanika nije uspelo spontano da navede nijedan brend. Poznatost instant kafe opada sa godinama starosti, tako da najviše ispitanika koji nisu uspeli da navedu nijedan brend ima među nezaposlenima, penzionerima, domaćicama i ljudima starijim od 45 godina. S druge strane, 3u1 i 2u1 mikseve najviše koriste žene, studenti, zaposleni i osobe do 45 godina starosti. Sve ovo, kako je rekla Vukić, ukazuje da je instant kafa pre svega namenjena mlađim ljudima koji žive brzo – priprema se za tridesetak sekundi, u skladu je sa njihovim budžetom i idealna je za predah u učenju ili poslu. Kada je reč o kapućinu, Vukić je napomenula da deo našeg stanovništva koji pije kapućino preferira ukus vanile. Na drugom mestu je classic, a na trećem čokolada. Ispitanici koji imaju više od 45 godina starosti preferiraju kapućino sa ukusom čokolade. Odgovarajući na pitanje proizvođača kakav je trend ispijanja kapućina u odnosu na ‘non foaming’ mikseve – 2u1 i 3u1, Jelena Vukić je rekla da je odnos ispijanja kapućina i 2u1 mikseva uravnotežen, po 15 odsto ispitanika pije i jednu i drugu varijantu, a da su ispred njih 3u1 mešavine. U Hrvatskoj je situacija obrnuta – tržište kapućina je duplo veće od tržišta mikseva i još uvek ima stopu rasta. Čuo se i podatak da je hrvatsko tržište kapućina vredno oko 14,7 miliona evra.

Pokrenuta niša energetskog kafenog pića
Nakon što su istraživačke agencije iznele podatke o tržištu instant kafe i preferencijama potrošača, proizvođači su predstavili svoj portfolio i  prokomentarisali aktuelne trendove na tržištu instant kafe. Prvi je govorio Aleksandar Poznanić, rukovodilac brend menadžmenta za kafu u kompaniji Droga Kolinska, koji je istakao da je ova kompanija regionalni lider u ‘coffee biznisu’ – sa brendom Grand kafa na istočnim tržištima, u Bosni, Makedoniji i Srbiji, a sa brendom Barcaffe u Sloveniji. Po rečima Poznanića, Droga Kolinska je prisutna u sve tri ključne kategorije – turskoj, instant kafi i espressu i njen cilj je da u sve tri kategorije postigne što bolji rezultat. “U tradicionalnoj kafi smo praktično na svim tržištima broj jedan, u Srbiji smo tokom 2008. znatno unapredili svoju poziciju i u espressu, tako da ostaje taj treći stub – instant kafa, gde smo prisutni sa brendom Grand pleasure u koji ulaze čista instant kafa i mešavine. Od mikseva tu su 3u1 i 2u1 proizvodi, kapućino u više ukusa i dva prošle godine lansirana proizvoda – Turboccino i Freeze. Turboccino je kada se pojavio na tržištu bio jedinstven u ovom regionu, tako da nam je drago da smo pokrenuli tu nišu energetskog kafenog pića. Prošlog leta našem portfoliu je pridodata i ice kafa i zadovoljni smo rezultatima. Već u prvoj
sezoni smo se svrstali rame uz rame sa konkurencijom u tom segmentu”, rekao je Aleksandar Poznanić. Najprodavaniji proizvod Droge Kolinske u portfoliu instant kafa je 3u1.

Otvoren East Adriatic Market centar
Milan Matić, Senior Brand Manager Krafta za Coffee&Food, izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je ova kompanija u julu 2008. otvorila East Adriatic Market centar sa sedištem u Beogradu, iz koga se sada koordiniraju kompletne logističke i marketinške aktivnosti u regionu. Matić je rekao da je Kraft na taj način postao bliži potrošačima na dva dominantna tržišta – hrvatskom i srpskom, kada je u pitanju instant kafa koja je u Srbiji fokus biznis ove kompanije. Kraftov portfolio čiste instant kafe podrazumeva tri brenda – u premijum klasi Monarch, u ‘upper main stream’ segmentu Cronat Gold i u ‘full mainstream’ segmentu Aromu. Takođe, u Kraftovom portfoliju postoje i kafa bez kofeina Night and Day, kao i filter kafa Kronung. Postoje razlike između ‘aglo’ i ‘freeze dried’ kafa i to je nešto na čemu se koncipira fi losofi ja i razvojna strategija instant kafe što se Jacobsa tiče. Kada su u pitanju miksevi, u Kraftu interno vrše podelu na kofikse i kapućina. Po rečima Matića, na tržištu Srbije kapućino ima relativno malu bitnost u odnosu na kofikse – 3u1, 2u1, 3u1 Milka i ice kafe. Kraft u ovom segmentu raspolaže classicom koji je dominantan ukus, suprotno iznetim opštim tendencijama, pa tek onda idu vanila, milka i irish kapućino.

Nagrada za kvalitet
Derkács Miklós, direktor fi rme Medi-co, koja je od 2002. generalni distributer Tchibo kafe, rekao je da se Tchibo trenutno može pronaći u svim važnim lancima supermarketa na srpskom tržištu, a prisutan je sa svim vrstama kafe koje se na njemu troše. Kada je u pitanju instant kafa, Tchibov asortiman podrazumeva čistu instant kafu (Tchibo Exclusive od čiste arabike,
Davidoff , i Tchibo Family od robuste) i mešavine (2u1, 3u1, kapućino). “Tchibo trenutno nije na prvom mestu na srpskom tržištu, ali biće – u svetu je na petom mestu. Na svakom tržištu, Tchibo je za desetak godina stigao na prvo ili drugo mesto. Malo koji je brend poznat po tome što 25 godina drži svetsku nagradu za kvalitet. Zato sam optimista što se tiče pozicije na srpskom tržištu”, rekao je Miklós. Kada je u pitanju kapućino Miklós se složio da je poredak vanila, classic, čokolada. “Hteo bih da istaknem i da Tchibu uopšte nije na prvom mestu instant segment. U kategoriji pržene kafe sa bilo kim na bilo kom tržištu možemo da se nosimo. Za visoku cenu nudimo kvalitet i lep ukus, ali nije nam glavni cilj da svi piju Tchibo instant. To je već razradio Nestlé i oduzeti to od njega je nemoguće. Ne bih savetovao nikome da ulazi u instant segment. Mi na srpskom tržištu najviše prodajemo robusta filter kafu, više nego mikseve”, kazao je Miklós.

Najprodavaniji 3u1 i Classic
Slavica Lalović, Product Manager Nestléa, istakla je da je Nescafé lider kada je u pitanju instant kafa, što je, po njenom mišljenju, sasvim normalno jer je već dugo prisutan na tržištima Srbije i Crne Gore. Nescafé u mainstream segmentu čiste instant kafe dobijene ‘spray dried’ tehnologijom ima Nescafé Classic, u ‘freeze dried’ tehnologijom dobijenoj kafi, odnosno premijum segmentu ima Nescafé Gold, a u miksevima segmentira kafu na ‘non foaming’ proizvode – 3u1 i 2u1, ice coffee, i ‘foaming’ – kapućino. “U ‘non foaming’ segmentu je Nescafé izuzetno jak, lider. Najprodavaniji u mainstream segmentu je Nescafé Classic, a najprodavanije je pakovanje od 250g, mada raste i uloga manjih pakovanja. Gold takođe beleži rast. U 3u1 segmentu Nestlé je lider, dok u segmentu kapućina dugo nije bio prisutan, jer taj proizvod dolazi iz Velike Britanije, a bila je prisutna zabrana uvoza proizvoda koj sadrže mleko. Najprodavaniji Nestléov brend je 3u1, količinski, dok je vrednosno najprodavaniji Classic”, objasnila je Lalović.

Doncafé instant postao Doncafé 1in1
Vanja Milivojević, Brand Manager Strauss Adriatica, podsetila je da je Strauss Adriatic novo ime kompanije Doncafé Group od marta 2008, s obzirom da je postala deo multinacionalne kompanije Strauss. Ona je ukazala na činjenicu da je Doncafé pre svega poznat kao proizvođač tradicionalne kafe, ali da je prisutan i u segmentu espresso kafe, a od 2005. i u instant segmentu sa brendovima Doncafé Instant i Doncafé Ice, za koji je 2007. i 2008. u kategoriji instant kafe dobio titulu šampiona kvaliteta na Novosadskom sajmu. Milivojević je kazala da je Strauss Adriatic od decembra 2008. odlučio da se intenzivnije posveti instant segmentu, upravo u kategoriji mikseva. Milivojević je dodala da su novi trendovi takvi da ljudi imaju sve manje vremena, svi žele proizvode koji omogućavaju brzu i jednostavnu upotrebu, a proizvodi 3u1, 2u1 su praktično ‘kafa u džepu’. “Brend do sada poznat kao Doncafé Instant promenio je naziv u Doncafé 1in1. S obzirom na to da su svi proizvođači prisutni u kategoriji 3u1, 2u1, a da mi imamo i proizvod 4u1, odlučili smo da redizajniramo Doncafé Instant i nazovemo ga Doncafé 1in1, kako bi potrošač uvideo da je to jedna ista Doncafé Instant porodica”, rekla je Milivojević. Ona je takođe istakla da je unutar Doncafé Instant portfolija 4in1 najtraženiji proizvod od strane potrošača. 4in1 sadrži prirodni ekstrakt guarane, koji ima povećan sadržaj kofeina za 20-25 odsto u odnosu na 2in1 i 3in1. “Naša fabrika je najsavremenija na teritoriji centralne i istočne Evrope. Imamo tehnologiju koja nam omogućava da u njoj proizvodimo instant miskeve”, kazala je Brand Manager Strauss Adriatica.

Tržište mikseva od 2005. poraslo skoro pet puta
Većina proizvođača se složila da su miksevi segment koji beleži najintenzivniji rast i ‘vuče’ celu kategoriju instant kafe. Aleksandar Poznanić, rukovodilac brend menadžmenta za kafu u kompaniji Droga Kolinska, nazvao je mikseve ‘regrutnom polaznom stanicom’ za ulazak u svet instant
kafe. Milan Matić, Senior Brand Manager Krafta, kazao je da njihova kompanija raspolaže podatkom MEMRB-a po kome miksevi vrednosno rastu nešto više od 70 odsto godišnje na tržištu Srbije. “U Hrvatskoj je takođe relativno pristojan rast – nešto više od 20 procenata. Najperspektivnije tržište u poslednjih godinu-dve dana je srpsko, ako se poredi sa bosanskim, hrvatskim, slovenačkim i ostalim manjim tržištima”, rekao je Matić. Slavica Lalović, Product manager Nestléa, istakla je da su mešavine deo ‘non foaming’ (3u1 i 2u1, ice coffee) tržišta koje je eksplodiralo. Ona je dodala da se ove godine to tržište malo smirilo, na iznad 30 procenata, ali da postoje veliki potencijali za njegov dalji razvoj. Vanja Milivojević, Brand Manager Strauss Adriatica, iznela je podatak da se od 2005. do danas celokupno tržište instant mikseva povećalo skoro pet puta. “Naši ljudi stalno žele novitete, okrenuti su ka zapadu, ka novim modernim trendovima, tako da mislim da će tržište miskeva sa nekim novim ukusima i dalje imati primat nad čistom instant kafom”, kazala je Brand Manager Strauss Adriatica. Kada je u pitanju regularna, čista instant kafa, moglo se čuti da ona i dalje beleži blagi rast. Neki proizvođači su bili mišljenja da je ona svoj vrhunac već dostigla, dok neki smatraju da tu i dalje ima prostora za rast, uz odgovarajuća ulaganja. Proizvođači su takođe bili složni u vezi sa činjenicom da srpsko tržište najviše voli da pije jeftinu i jaku robusta kafu. Derkács Miklós, direktor firme Medi-co, otkrio je da je u početku pokušavao da osvoji srpsko tržište uvozeći čistu arabika kafu Tchibo Exclusive, ali da se to pokazalo kao veoma loša ideja, jer takvu kafu ovde niko nije hteo da kupuje.

Planovi i očekivanja
Kada su u pitanju planovi i očekivanja od srpskog tržišta instant kafe, predstavnici Droge Kolinske kazali su da je ova kompanija u Srbiji izazivač velikim multinacionalnim kompanijama, što je pozicija veoma različita od one koju imaju u turskoj kafi , pa zahteva i potpuno drugačiji pristup. “Nastavićemo da se trudimo da fleksibilnošću, inicijativom i poznavanjem lokalnog potrošača naš tržišni udeo povećamo, posebno u kategoriji mikseva. Naravno, biće i inovacija”, najavio je Aleksandar Poznanić, dodajući da je dugoročni cilj da budu broj jedan u svim kategorijama. Milan Matić iz Krafta izrazio je očekivanje da će instant kafa vremenom prevagnuti u odnosu na tursku, jer je generalno takav evropski i azijski trend i najavio da će Kraft u skladu sa tim vrlo brzo povući neke korake. Direktor fi rme Medi-co mišljenja je da podaci koje su proizvođači imali u decembru prošle godine i na koje su se oslanjali više nisu relevantni za buduće aktivnosti, jer je svetska ekonomska kriza u toku i da neće biti presudni ni ukus ni kvalitet nego cena. “Ako pogledamo odnos gramaže i litra kafe, najjeftinija je fi lter kafa. Ja uopšte ne krijem svoje planove – uvoziću što manje instanta, a što više fi lter kafe. Tačno je da postoji i ta tendencija da ljudi što gore žive utoliko pre žele da sebi priušte bar najskuplju kafu ili cigare kako bi se osetili kao gospoda, ali ne svaki dan”, kaže Miklós. Nasuprot tome, Slavica Lalović iz Nestléa je kazala: “Očekujem rast instant segmenta, preko 3u1 koji će i dalje biti generator rasta baš zbog ekonomske krize, jer to su manja ‘convinient’ pakovanja koja manje i koštaju. Takođe, očekujem stabilan rast čiste instant kafe, ali i premiumizaciju. To je moje lično mišljenje. Ljudi žele da što pre prevaziđu krizu. Takav je bio trend posle ratova na Balkanu i drugih svetskih situacija gde se pokazalo da tada brže rastu segmenti koji u sebi imaju premijum karakter. Pre dve godine smo imali veću dnevnu učestalost popijenih šoljica turske kafe, a danas taj broj opada”. Kako je rečeno, na srpskom tržištu postoje dva jaka igrača kad je tradicionalna kafa u pitanju, koji ne žele da ‘ispuste’ tu kategoriju, pa će budućnost instant segmenta zavisiti i od njih. S druge strane, Derkács Miklós navodi primer Češke u kojoj se pila isključivo turska kafa, ali je Tchibo uprkos tome za devet godina stigao na prvo mesto, pokrenuvši u toj zemlji proizvodnju. Po njegovom mišljenju, moguće je i radikalno promeniti navike na tržištu, ali je potrebna velika investicija. Kako se odlučuje o novitetima Iz Droge Kolinske kažu da se odluke donose uz pomoć istraživačkih agencija, razvojni timovi rade i na razvoju receptura, na ‘blind’ testovima, sprovode sopstvena istraživanja, a posmatra se i šta je to što lider radi i uči se na njegovim greškama. Snežana Teodorović, rukovodilac marketinga Droge Kolinske za Srbiju, dodala je: “Postoje velike razlike i kod kapućina i kod mikseva za, na primer, tržište Srbije i Slovenije, tako da se posebne recepture razvijaju za svako tržište. Predstavnici multinacionalnih kompanija takođe kažu da su strateške odluke zanovane na brojnim i raznovrsnim istraživanjima, ali što se samih ukusa tiče, koriste unificirane ukuse na ex-Yu tržištu, jer koncept multinacionalki nije adaptacija na tako malo tržište. Uvoznik Tchiba smatra da Srbija još 10 do 15 godina neće biti spremna za arabiku, ali da će za oko pet godina biti vreme za filter kafu. Slavica Lalović iz Nestléa istakla je da je ‘consumer insight’ polazna osnova. “Mislim da će se sve više novca ulagati u istraživanja, da se zaista dođe do tog uvida koji će promeniti ponašanje potrošača. To je ono što je bitno – promeniti stavove potrošača. Internacionalne kompanije se stalno ‘benčmarkuju’ sa svojim prvim konkurentom”, kazala je Lalović. Vanja Milivojević, Brand Manager Strauss Adriatica, je istakla da su blendove Doncafé Instant mikseva lokalno razvijali i testirali. “Pitali smo potrošače kakav oni to miks instant kafe žele i došli do odgovora da kada piju 2u1 i 3u1 ne žele da osećaju posebno kafu, posebno šećer, posebno creamer, već žele dominantan ukus kafe. ‘Blind’ test je urađen u decembru 2007, a pakovanja smo testirali u junu 2008. Moglo bi se reći da smo na neki način ‘kasnili’ sa lansiranjem, jer nismo želeli da izađemo na tržište sa proizvodima dok ne budemo sasvim sigurni da imamo ono što naš potrošač želi. Nastavljamo da radimo na novim ukusima, i upravo smo u fazi ispitivanja koji su to još preferirani ukusi i arome u kafi ”, istakli su iz Straussa.

Edukacija potrošača
Osim bolje saradnje sa trgovcima, ono što se svi slažu da je neophodno jeste edukacija potrošača. Da bi rasla cela kategorija treba regrutovati nove ‘pijače’ instant kafe, nije dovoljno da se regrutuju samo mladi. Treba pronaći način da se informišu i druge ciljne grupe, da što više ljudi razume o čemu se radi, koji su benefi ti, i na kraju krajeva da je u pitanju kafa, jer postoje, kažu, različite predrasude. Neki proizvođači smatraju i da je kvalitet informacija ka krajnjem kupcu diskutabilan, jer su deklaracije na nekim proizvodima gotovo nečitljive, pa ljudi ne znaju šta kupuju. Predvodnici edukacije, kao i u svim kategorijama, moraju biti lideri na tržištu, koji, kako su kazali, već ulažu napore u tom pravcu.

Marija F. Šmit