OTVARA SE PRVI AZIL ZA PČELE

20. V 2020 | Odbegli rojevi pčela, prvi put u Srbiji, dobiće svoj dom. Na Svetski dan pčela počinje realizacija projekta u okviru kojeg će biti postavljen pčelinji azil u oglednom pčelinjaku ‘Košutnjak’. Ovo je jedinstven smeštaj i pristup očuvanja zajednice pčela u Beogradu i Srbiji.

Projekat će biti realizovan kroz saradnju Beogradskog pčelarskog udruženja i kompanije Delhaize Serbia koja je zahvaljujući programu lojalnosti ‘Pčelice stvaralice’ prikupila milion dinara za ovu namenu.

„S obzirom na to da je pčela proglašena za ugroženu vrstu 2017. godine, svaki spašeni roj predstavlja jedinstvenu pobedu pčelarstva i očuvanja biodiverziteta, globalno, na nivou celog sveta. Izuzetno je važno što će odbegle pčele imati svoj dom, zahvaljujući saradnji sa kompanijom Delhaize, a istovremeno i što će Beograd biti na mapi gradova u kojima će se očuvanje pčela, kao veoma važnih insekata za ljudsku ishranu, podići na viši nivo“, kaže Stanko Rajić, predsednik Beogradskog udruženja pčelara koji navodi i da pčele napuštaju svoje košnice usled raznih prirodnih i vanrednih okolnosti.

Medonosna pčela ima izuzetno i kompleksno mesto u prirodi i ona je jedini insekt koji pravi hranu za ljude. Ukupna korist od pčela ostvarena oprašivačkom funkcijom višestruko je veća od vrednosti dobijene od svih pčelinjih proizvoda zajedno, a pčele su zaslužne za opstanak najvećeg broja biljaka.

Više od 75% glavnih gajenih biljaka, najznačajnijih u ljudskoj ishrani direktno zavise od pčela kao oprašivača. Međutim, uprkos svom značaju koje pčele imaju, neretko se dešavaju njihova stradanja koja su izazvana nepažnjom i nemarom neodgovornih ljudi.

U Beogradu, prema podacima BUP, postoji nešto više od 3.000 odbeglih rojeva pčela, koji nastanjuju razna staništa, oluke, strehe, a nekada i delove objekata u kojima žive ljudi. Kompanija Delhaize Serbia uvidela je značaj toga da se ovim vrednim i nezamenljivim insektima pomogne da bezbedno nastave svoj život i kada ostanu bez svog prvobitnog doma, da pronađu novo stanište i nastave da nemerljivo doprinose čovečanstvu.

Smeštajni kapaciteti azila biće nekoliko desetina košnica a iz Beogradskog udruženja pčelara najavljuju da veruju da će uspeti da pomognu svim vrednim insektima koji su izgubili svoj dom.

Na predlog Pčelarskog saveza Slovenije, a uz podršku ogromnog broja pčelarskih saveza sveta, pa i Saveza pčelarskih organizacija Srbije, Generalna skupština Ujedinjenih nacija u Njujorku izglasala je da Svetski dan pčela bude 20. maj. Ovaj datum je predložen, jer je u maju na severnoj polulopti najbujniji razvoj pčela. Osim toga, tog dana je rođen i Anton Janša, začetnik i učitelj modernog pčelarstva.