1. X 2018 | Brojni građani i građanke prestonice su ove subote u okviru ‘Klimatskog sela’ na Adi Ciganliji učestvovali u edukativnim, porodičnim i aktivnostima za decu čiji je cilj bio razumevanje efekata klimatskih promena na naš svakodnevni život i doprinos koji možemo da damo u cilju njihovog smanjenja i usporavanja, a u krajnjoj liniji prilagođavanja na klimatske promene.
U sklopu ‘Klimatskog sela’ nekoliko organizacija je predstavilo svoje aktivnosti i projekte u oblasti zaštite životne sredine. Posetioci šatora Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) su tako mogli da pogledaju vođenu izložbu ‘Prošlost, sadašnjost i budućnost Palićkog i Ludaškog jezera’, da se pomoću VR naočara virtuelno nađu u logističko-trgovinskom centru za biomasu, ali i da ponesu kući uzorke drvne biomase.
Neki od njih upoznali su se sa mogućnostima upravljanja otpadom u kontekstu klimatskih promena, a oni najaktivniji učestvovali su u biodiverzitetnim turama oko Ade Ciganlije, prilikom kojih su saznali koje sve biljne i životinjske vrste sa nama dele prostor ovog ostrva, ali i ‘urbane džungle’ glavnog grada Srbije. Projekte predstavljene u okviru GIZ šatora sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), a finansira Nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).
‘Klimatsko selo’ je deo Nedelje klimatske diplomatije, koju organizuje Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije, pod pokroviteljstvom EU, uz saradnju s brojnim partnerima, među kojima su GIZ, ambasade Švedske, Nemačke i Francuske, Privredna komora Srbije i brojne organizacije, institucije i start-up kompanije.