28. XI 2024 | Donau Soja organizacija i Austrijska razvojna agencija (ADA) – agencija i operativna jedinica Austrijske razvojne saradnje, nastavljaju dugogodišnju saradnju u okviru novog projekta strateškog partnerstva koje će trajati do 2029. godine. Tokom narednih pet godina, ove dve organizacije podržavaće privatni sektor Istočne i Jugoistočne Evrope, uključujući Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Moldaviju i Ukrajinu. Cilj projekta je unapređenje i širenje održive i sledljive proizvodnje BEZ GMO proteinskih kultura poput soje u Evropi, što doprinosi i očuvanju životne sredine i ublažavanju klimatskih promena.
Održiva poljoprivreda povezuje Istočnu i Zapadnu Evropu
Za razliku od prvog projekta strateškog partnerstva između dve organizacije koje je realizovano u periodu od 2017-2024. godine, podrške u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Moldaviji i Ukrajini više nije isključivo usmerena ka proizvodnji, promociji i plasmanu soje i proizvoda od soje. ADA i Donau Soja u projektne aktivnosti uključiće i druge vrste leguminoza i druge ratarske kulture, sa fokusom na poboljšanje ekonomske efikasnosti, očuvanju životne sredine i, digitalizaciju. Takođe, važan cilj ovog partnerstva je i stvaranje prilika za plasman poljoprivrednih proizvoda iz navedene četiri zemlje na tržište Zapadne Evrope. „Poljoprivredni proizvođači u zemljama koje su obuhvaćene programom, kao i prehrambena industrija u EU će imati koristi od novog strateškog partnerstva, zahvaljujući sistemskom pristupu izgradnji održivih lanaca snabdevanja. Naše strateško partnerstvo daje podršku lokalnim zajednicama i doprinosi zaštiti životne sredine i ublažavanju klimatskih promena“, izjavila je Susanne Fromwald, generalni sekretar Donau Soja organizacije.
Austrijska razvojna agencija (ADA): Novi ciklus uspešnog partnerstva
„Iza nas je pet uspešnih godina sa dobrim rezultatima, na čijim osnovama sada gradimo naše drugo strateško partnerstvo sa Donau Soja organizacijom. Do 2029. godine želimo da pružimo još veću podršku poljoprivrednim proizvođačima u Jugoistočnoj i Istočnoj Evropi i na taj način doprinesemo smanjenju stope siromaštva u našem susedstvu. U Ukrajini, posebno smo zabrinuti za očuvanje infrastrukture i radnih mesta koje smo stvorili poslednjih pet godina. Želimo zajedno da gradimo budućnost na osnovama naših dostignuća u prošlosti i postignemo još bolje rezultate“, izjavio je izvršni direktor Austrijske razvojne agencije, Friedrich Stift. Soja proizvedena u Evropi omogućava poljoprivrednim proizvođačima u Austriji i EU da smanje zavisnost od uvoza soje iz Južne Amerike. Pored toga, uz pomoć soje sertifikovane Donau Soja ili Europe Soya standardom izbegava se više od 90 posto emisija gasova sa efektom staklene bašte u poređenju sa sojom iz Brazila čija je proizvodnja povezana sa krčenjem šuma.
Značajno povećanje površina pod sojom u zemljama obuhvaćenim programom Prvo strateško partnerstvo između Austrijske razvojne agencije (ADA) i Donau Soja organizacije unapredilo je održivu, BEZ GMO proizvodnju soje bez krčenja šuma u zemljama obuhvaćenim programom. Osnovni cilj programa bio je povećanje površina pod sojom, održivo povećanje prinosa, kao i proizvodnja soje i proizvoda od soje za zapadnoevropsko tržište.
U okviru prvog strateškog partnerstva proizvedeno je 2,3 miliona tona soje na održiv način, na više od milion hektara obradih površina. Više od 14.000 poljoprivrednih proizvođača i 160 kompanija za preradu soje imalo je koristi od strateškog partnerstva. Prehrambeni lanci u Evropi podržali su proizvodnju i preradu soje kroz brojna proteinska partnerstva.
Regionalna proizvodnja soje u Evropi štiti životnu sredinu i ublažava klimatske promene
Donau Soja organizacija je svojim radom uticala na širu primenu soje u plodoredu i unapređenje znanja za postizanje boljih prinosa. To je dovelo do smanjene upotrebe pesticida i đubriva, kao i do primene poljoprivrednih praksi koje su u skladu sa zaštitom životne sredine i ublažavanjem klimatskih promena. Pored primene održivih, poljoprivrednih praksi u sektoru soje, drugi ciljevi su se odnosili na promociju organske soje, jačanje konkurentnosti strukturno slabih regiona u četiri navedene zemlje i stvaranju prilika na tržištu Zapadne Evrope.
Prenos znanja, umrežavanje i lokalne aktivnosti
Od 2017. godine, Donau Soja i Austrijska razvojna agencija sa mnogobrojnim partnerima rade na promociji i široj primeni održive proizvodnje soje u susedstvu Evropske unije. Bliska saradnja ostvarena je sa ministarstvima, univerzitetima, istraživačkim institutima, sertifikacionim kućama, semenarskim kompanijama, udruženjima poljoprivrednika i agencijama za bezbednost hrane. Organizovan je veliki broj obuka, seminara i dana polja u svim navedenim zemljama. Pored kancelarije u Beču, Donau Soja ima i kancelarije u Novom Sadu (Srbija), Kijevu (Ukrajina) i Kišinjevu (Moldavija).
„Bankom je kompanija specijalizovana za preradu BEZ GMO soje za ishranu ljudi i životinja. Kao jedan od prvih članova Donau Soja asocijacije, prepoznali smo značaj članstva u mreži koja podržava Evropsku proteinsku tranziciju. Trenutno izvozimo naše BEZ GMO proizvode od soje u 40 zemalja na 4 kontinenta, a saradnja sa Donau Sojom, podržana kroz ADA strateško partnerstvo, dodatno je osnažila naše poslovne veze na evropskom tržištu. Kako se nova regulativa o krčenju šuma (EUDR) približava, cenimo podršku Donau Soja asocijacije u sprovođenju svih potrebnih priprema kako bismo osigurali usklađenost sa regulatornim zahtevima“, izjavio je Mladen Tucović, Direktor spoljne trgovine, kompanije Bankom.
Primena zakonodavstva Evropske unije o zaštiti životne sredine
Tokom pet godina novog, strateškog partnerstva od 2024 do 2029. godine, fokus će biti na ublažavanju klimatskih promena, zaštiti životne sredine, zaštiti zemljišta i voda, biodiverzitetu u zemljama u kojima će se primenjivati program. Program strateškog partnerstva će posebno podržati prenos znanja o primeni održivih, inovativnih i odgovornih poljoprivrednih praksi i digitalizaciji, pristupu finansiranju i implementaciji novih EU uredbi, od EU Uredbe o deforestaciji (EUDR) do novih zahteva za izveštavanje u okviru Evropskog zelenog dogovora (Green Deal).